פונטים בעברית – בין פונט רציני לפונט היתולי

מי שנכנס אל אתרי פונטים, אתרים שמציעים למכירה או אפילו כאלה שמציעים בחינם, פונטים של מעצבים צעירים או מבוגרים, סטודנטים או אנשי מקצוע מנוסים, יכול למצוא שם מגוון רחב של פונטים בעברית משלל סוגים.

אנחנו יכולים למצוא שם פונטים בעלי חזות מאוד רצינית, פונטים היתוליים שמעוצבים בצורה שנועדה לשעשע, פונטים שכתובים מעוגלים, ישרים, פונטים שמתאימים לספרי מקורות, ספרי קודש, וכאלה שמתאימים לספרים מקצועיים, פונטים שאפשר להשתמש בהם בספרי ילדים וכאלה שמתאימים יותר לספרי מבוגרים ועוד.

אתרים רבים מציעים לנו פונטים בעברית, כאלה שיכולים לשמש אותנו לצרכים שונים. לא מעט מפרסמים משתמשים באתרים אלה בשביל למצוא את הפונט המועדף עליהם, אחרים בוחרים להשתמש בפונטים האלה לצרכים שונים, החל מפרסום ספרים, חוברות, מאמרים אקדמיים, ברכות, מכתבים ועוד.

השאלה היא, כיצד אנחנו בוחרים את הפונט הנכון, באופן כזה שישרת את המטרה שלנו. לכל טקסט שאנחנו כותבים יש מטרה, לא משנה אם מדובר בספר, מאמר או כל דבר אחר, אנחנו רוצים להשיג מטרה מסוימת. הטקסט הוא הדבר העיקרי לשם השגת המטרה, אך בשביל שהוא ייצור עניין או יותר נכון, בשביל שיהיה ניתן לקרוא אותו בצורה נכונה, הרי שצריך להשתמש בפונט הנכון, בגודל הנכון, וכך אנשים יוכלו באמת להתעניין במה שאנחנו רוצים להעביר.

מדוע יש חשיבות לסוג הפונט

אפשר לחלק את הנקודה הזאת לשלושה חלקים. חלק אחד, הפונט הוא הפנים של הטקסט. אם אנחנו נשתמש בפונט לא נכון, זה המסר שיעבור ממנו. בשביל להבין את זה, נלך לנקודת הקיצון. אם אנחנו נשתמש בפונט שמיועד לספר ילדים על ספר מבוגרים רציני, זה פשוט לא ייראה טוב, המסר לא יעבור. לא משנה כמה הטקסט יהיה רציני, הקורא עלול לחשוב שמדובר בפרודיה. לכן חשוב שהפונט יתאים לסוג הטקסט.

חלק שני מתייחס ליכולת של הקורא להשתמש בטקסט. אם מדובר בפונט לא ברור ולא נוח, אז יהיה לו מאוד קשה לקרוא את הטקסט ולהשתמש בו. למשל, אם אנחנו נשתמש בפונט של אותיות מחוברות, כמו שנהוג למשל בספרי מקורות, אז יהיה לו הרבה יותר קשה להשתמש בטקסט, אפילו אם השפה מוכרת לו.

חלק שלישי מתייחס לעניין של העיצוב, חלק מהשימוש בטקסט הוא העיצוב שלו, לא משנה באיזה ספר או מאמר מדובר. לכן חשוב שאנחנו נדע לבחור פונט שיעצב את הטקסט שלנו בצורה נכונה.

כאמור, אנחנו יכולים להשתמש בשורה של פונטים בעברית, חלקם מופיעים כבר בתוכנות בהן אנחנו משתמשים, במקרים אחרים אנחנו יכולים למצוא פונטים לרכישה או כאלה שאפילו אפשר להוריד מהאינטרנט בחינם. אנחנו צריכים לבחור את הפונט שמתאים לנו ולשלב אותו בתוכנות איתן אנחנו עובדים, וכך נוכל להשתמש בו בכל עת שנרצה לכל טקסט.

תוכן עניינים

צרו קשר

חדש באתר